RESULTS

CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
  15.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  16.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  17.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  18.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  19.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  20.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  21.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  22.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
  23.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  24.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  25.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  26.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
  27.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  28.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  29.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
  30.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
  31.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  32.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  33.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  34.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  35.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  36.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  37.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  38.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  39.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  40.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  41.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  42.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
  43.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  44.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  45.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  46.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  47.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  48.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
  49.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  50.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  51.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  52.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
  53.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  54.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  55.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  56.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  57.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  58.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  59.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  60.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  61.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  62.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  63.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  64.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  65.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  66.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  67.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  68.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  69.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  70.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  71.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  72.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  73.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  74.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  75.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  76.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  77.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  78.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  79.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  80.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  81.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  82.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  83.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  84.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  85.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  86.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  87.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  88.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  89.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  90.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  91.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  92.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  93.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  94.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  95.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  96.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  97.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  98.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  99.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
 100.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
 101.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
 102.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
 103.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
 104.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
 105.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
 106.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
 107.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
 108.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59
 109.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
 110.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
 111.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
 112.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
 113.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
 114.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Complete Male Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  15.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  16.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  17.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  18.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  19.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  20.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  21.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  22.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  23.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  24.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  25.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  26.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  27.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  28.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  29.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  30.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  31.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  32.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  33.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  34.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  35.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  36.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  37.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  38.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  39.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  40.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  41.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  42.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  43.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  44.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  45.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  46.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  47.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  48.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  49.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  50.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  51.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  52.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  53.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  54.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  55.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  56.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  57.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  58.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  59.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  60.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  61.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  62.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  63.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  64.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  65.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  66.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  67.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  68.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  69.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  70.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  71.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
  72.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
  73.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
  74.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
  75.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59

Complete Female Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
   2.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
   3.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
   4.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
   5.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
   6.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
   7.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
   8.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
   9.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  10.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  11.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  12.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  13.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  14.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  15.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  16.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  17.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  18.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  19.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  20.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  21.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  22.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  23.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  24.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  25.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  26.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  27.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  28.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  29.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
  30.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
  31.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
  32.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
  33.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
  34.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
  35.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
  36.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
  37.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
  38.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
  39.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Male AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Male AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M    58:37
   2.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M  1:22:08

Male AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M    53:09
   2.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M    57:22

Male AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M  1:00:03
   2.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M  1:01:59
   3.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M  1:12:20

Male AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M    52:45
   2.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M    52:55
   3.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M    55:00

Male AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M    51:01
   2.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M    54:41
   3.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M    56:12

Male AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M    50:59
   2.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M    51:24
   3.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M    52:37

Male AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M    53:02
   2.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M    53:32
   3.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M    54:24

Male AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M    57:38
   2.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M    58:07
   3.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M    58:46

Male AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M    54:01
   2.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M  1:06:52
   3.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M  1:08:32

Male AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M  1:01:32
   2.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M  1:02:55
   3.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M  1:07:00

Male AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M  1:17:29

Male AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========


Female AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Female AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F    57:30
   2.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F  1:01:31
   3.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F  1:08:17

Female AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F    57:37
   2.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F  1:01:57
   3.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F  1:10:46

Female AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F  1:01:42
   2.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F  1:06:04
   3.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F  1:12:12

Female AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F    59:07
   2.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F  1:07:35
   3.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F  1:10:19

Female AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F  1:07:16
   2.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F  1:14:35
   3.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F  1:32:58

Female AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F  1:07:50
   2.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F  1:17:39
   3.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F  1:18:44

Female AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F  1:12:33
   2.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F  1:14:10
   3.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F  1:20:06

Female AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON(Relay)
HECKSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place T  No. Team                    TIME1
===== = ==== ==================== ========
   1. M 1005 CARL HART               52:28
   2. M 1002 MC COY                  55:25
   3. M 1008 TEAM II                 55:38
   4. X 1003 BEAUTY AND THE BEAST    56:18
   5. X 1013 THE LARRY DAVIDS        57:58
   6. M 1000 THE RICHTERS            59:50
   7. X 1009 TEAM GILLIAN          1:03:42
   8. X 1010 SORENSON/MERLE        1:07:36
   9. X 1004 THE MORTGAGE OUTLET   1:08:21
  10. M 1006 SENFT                 1:10:28
  11. F 1007 NO NAME               1:11:00
  12. X 1011 SORENSON FAMILY       1:36:00

CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON(Relay)
HECKSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place T  No. Team                    TIME1
===== = ==== ==================== ========
   1. M 1005 CARL HART               52:28
   2. M 1002 MC COY                  55:25
   3. M 1008 TEAM II                 55:38
   4. X 1003 BEAUTY AND THE BEAST    56:18
   5. X 1013 THE LARRY DAVIDS        57:58
   6. M 1000 THE RICHTERS            59:50
   7. X 1009 TEAM GILLIAN          1:03:42
   8. X 1010 SORENSON/MERLE        1:07:36
   9. X 1004 THE MORTGAGE OUTLET   1:08:21
  10. M 1006 SENFT                 1:10:28
  11. F 1007 NO NAME               1:11:00
  12. X 1011 SORENSON FAMILY       1:36:00


Complete Overall Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
  15.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  16.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  17.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  18.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  19.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  20.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  21.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  22.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
  23.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  24.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  25.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  26.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
  27.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  28.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  29.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
  30.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
  31.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  32.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  33.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  34.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  35.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  36.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  37.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  38.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  39.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  40.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  41.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  42.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
  43.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  44.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  45.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  46.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  47.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  48.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
  49.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  50.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  51.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  52.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
  53.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  54.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  55.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  56.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  57.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  58.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  59.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  60.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  61.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  62.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  63.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  64.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  65.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  66.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  67.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  68.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  69.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  70.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  71.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  72.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  73.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  74.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  75.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  76.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  77.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  78.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  79.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  80.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  81.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  82.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  83.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  84.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  85.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  86.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  87.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  88.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  89.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  90.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  91.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  92.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  93.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  94.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  95.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  96.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  97.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  98.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  99.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
 100.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
 101.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
 102.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
 103.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
 104.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
 105.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
 106.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
 107.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
 108.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59
 109.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
 110.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
 111.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
 112.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
 113.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
 114.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Complete Male Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  15.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  16.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  17.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  18.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  19.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  20.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  21.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  22.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  23.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  24.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  25.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  26.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  27.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  28.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  29.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  30.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  31.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  32.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  33.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  34.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  35.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  36.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  37.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  38.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  39.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  40.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  41.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  42.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  43.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  44.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  45.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  46.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  47.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  48.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  49.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  50.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  51.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  52.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  53.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  54.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  55.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  56.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  57.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  58.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  59.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  60.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  61.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  62.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  63.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  64.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  65.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  66.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  67.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  68.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  69.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  70.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  71.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
  72.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
  73.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
  74.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
  75.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59

Complete Female Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
   2.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
   3.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
   4.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
   5.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
   6.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
   7.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
   8.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
   9.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  10.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  11.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  12.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  13.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  14.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  15.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  16.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  17.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  18.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  19.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  20.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  21.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  22.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  23.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  24.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  25.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  26.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  27.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  28.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  29.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
  30.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
  31.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
  32.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
  33.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
  34.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
  35.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
  36.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
  37.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
  38.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
  39.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42







Male AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Male AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M    58:37
   2.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M  1:22:08

Male AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M    53:09
   2.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M    57:22

Male AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M  1:00:03
   2.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M  1:01:59
   3.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M  1:12:20

Male AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M    52:45
   2.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M    52:55
   3.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M    55:00

Male AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M    51:01
   2.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M    54:41
   3.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M    56:12

Male AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M    50:59
   2.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M    51:24
   3.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M    52:37

Male AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M    53:02
   2.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M    53:32
   3.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M    54:24

Male AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M    57:38
   2.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M    58:07
   3.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M    58:46

Male AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M    54:01
   2.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M  1:06:52
   3.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M  1:08:32

Male AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M  1:01:32
   2.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M  1:02:55
   3.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M  1:07:00

Male AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M  1:17:29

Male AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========







Female AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Female AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F    57:30
   2.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F  1:01:31
   3.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F  1:08:17

Female AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F    57:37
   2.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F  1:01:57
   3.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F  1:10:46

Female AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F  1:01:42
   2.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F  1:06:04
   3.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F  1:12:12

Female AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F    59:07
   2.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F  1:07:35
   3.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F  1:10:19

Female AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F  1:07:16
   2.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F  1:14:35
   3.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F  1:32:58

Female AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F  1:07:50
   2.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F  1:17:39
   3.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F  1:18:44

Female AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F  1:12:33
   2.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F  1:14:10
   3.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F  1:20:06

Female AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========




CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON(Relay)
HECKSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place T  No. Team                    TIME1
===== = ==== ==================== ========
   1. M 1005 CARL HART               52:28
   2. M 1002 MC COY                  55:25
   3. M 1008 TEAM II                 55:38
   4. X 1003 BEAUTY AND THE BEAST    56:18
   5. X 1013 THE LARRY DAVIDS        57:58
   6. M 1000 THE RICHTERS            59:50
   7. X 1009 TEAM GILLIAN          1:03:42
   8. X 1010 SORENSON/MERLE        1:07:36
   9. X 1004 THE MORTGAGE OUTLET   1:08:21
  10. M 1006 SENFT                 1:10:28
  11. F 1007 NO NAME               1:11:00
  12. X 1011 SORENSON FAMILY       1:36:00


Complete Overall Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
  15.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  16.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  17.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  18.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  19.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  20.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  21.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  22.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
  23.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  24.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  25.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  26.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
  27.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  28.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  29.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
  30.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
  31.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  32.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  33.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  34.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  35.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  36.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  37.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  38.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  39.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  40.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  41.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  42.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
  43.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  44.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  45.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  46.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  47.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  48.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
  49.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  50.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  51.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  52.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
  53.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  54.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  55.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  56.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  57.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  58.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  59.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  60.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  61.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  62.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  63.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  64.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  65.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  66.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  67.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  68.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  69.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  70.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  71.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  72.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  73.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  74.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  75.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  76.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  77.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  78.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  79.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  80.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  81.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  82.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  83.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  84.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  85.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  86.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  87.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  88.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  89.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  90.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  91.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  92.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  93.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  94.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  95.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  96.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  97.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  98.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  99.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
 100.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
 101.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
 102.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
 103.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
 104.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
 105.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
 106.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
 107.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
 108.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59
 109.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
 110.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
 111.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
 112.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
 113.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
 114.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Complete Male Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  15.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  16.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  17.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  18.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  19.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  20.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  21.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  22.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  23.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  24.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  25.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  26.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  27.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  28.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  29.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  30.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  31.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  32.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  33.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  34.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  35.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  36.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  37.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  38.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  39.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  40.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  41.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  42.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  43.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  44.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  45.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  46.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  47.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  48.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  49.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  50.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  51.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  52.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  53.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  54.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  55.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  56.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  57.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  58.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  59.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  60.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  61.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  62.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  63.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  64.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  65.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  66.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  67.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  68.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  69.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  70.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  71.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
  72.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
  73.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
  74.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
  75.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59

Complete Female Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
   2.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
   3.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
   4.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
   5.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
   6.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
   7.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
   8.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
   9.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  10.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  11.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  12.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  13.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  14.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  15.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  16.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  17.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  18.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  19.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  20.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  21.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  22.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  23.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  24.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  25.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  26.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  27.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  28.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  29.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
  30.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
  31.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
  32.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
  33.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
  34.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
  35.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
  36.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
  37.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
  38.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
  39.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42







Male AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Male AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M    58:37
   2.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M  1:22:08

Male AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M    53:09
   2.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M    57:22

Male AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M  1:00:03
   2.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M  1:01:59
   3.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M  1:12:20

Male AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M    52:45
   2.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M    52:55
   3.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M    55:00

Male AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M    51:01
   2.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M    54:41
   3.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M    56:12

Male AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M    50:59
   2.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M    51:24
   3.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M    52:37

Male AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M    53:02
   2.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M    53:32
   3.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M    54:24

Male AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M    57:38
   2.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M    58:07
   3.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M    58:46

Male AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M    54:01
   2.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M  1:06:52
   3.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M  1:08:32

Male AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M  1:01:32
   2.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M  1:02:55
   3.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M  1:07:00

Male AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M  1:17:29

Male AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========







Female AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Female AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F    57:30
   2.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F  1:01:31
   3.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F  1:08:17

Female AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F    57:37
   2.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F  1:01:57
   3.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F  1:10:46

Female AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F  1:01:42
   2.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F  1:06:04
   3.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F  1:12:12

Female AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F    59:07
   2.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F  1:07:35
   3.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F  1:10:19

Female AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F  1:07:16
   2.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F  1:14:35
   3.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F  1:32:58

Female AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F  1:07:50
   2.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F  1:17:39
   3.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F  1:18:44

Female AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F  1:12:33
   2.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F  1:14:10
   3.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F  1:20:06

Female AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========




CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON(Relay)
HECKSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place T  No. Team                    TIME1
===== = ==== ==================== ========
   1. M 1005 CARL HART               52:28
   2. M 1002 MC COY                  55:25
   3. M 1008 TEAM II                 55:38
   4. X 1003 BEAUTY AND THE BEAST    56:18
   5. X 1013 THE LARRY DAVIDS        57:58
   6. M 1000 THE RICHTERS            59:50
   7. X 1009 TEAM GILLIAN          1:03:42
   8. X 1010 SORENSON/MERLE        1:07:36
   9. X 1004 THE MORTGAGE OUTLET   1:08:21
  10. M 1006 SENFT                 1:10:28
  11. F 1007 NO NAME               1:11:00
  12. X 1011 SORENSON FAMILY       1:36:00


Complete Overall Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
  15.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  16.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  17.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  18.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  19.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  20.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  21.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  22.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
  23.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  24.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  25.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  26.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
  27.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  28.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  29.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
  30.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
  31.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  32.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  33.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  34.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  35.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  36.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  37.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  38.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  39.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  40.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  41.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  42.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
  43.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  44.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  45.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  46.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  47.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  48.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
  49.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  50.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  51.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  52.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
  53.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  54.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  55.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  56.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  57.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  58.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  59.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  60.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  61.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  62.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  63.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  64.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  65.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  66.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  67.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  68.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  69.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  70.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  71.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  72.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  73.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  74.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  75.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  76.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  77.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  78.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  79.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  80.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  81.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  82.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  83.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  84.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  85.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  86.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  87.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  88.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  89.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  90.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  91.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  92.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  93.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  94.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  95.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  96.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  97.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  98.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  99.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
 100.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
 101.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
 102.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
 103.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
 104.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
 105.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
 106.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
 107.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
 108.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59
 109.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
 110.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
 111.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
 112.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
 113.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
 114.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Complete Male Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  15.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  16.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  17.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  18.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  19.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  20.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  21.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  22.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  23.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  24.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  25.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  26.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  27.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  28.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  29.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  30.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  31.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  32.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  33.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  34.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  35.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  36.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  37.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  38.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  39.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  40.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  41.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  42.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  43.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  44.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  45.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  46.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  47.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  48.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  49.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  50.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  51.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  52.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  53.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  54.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  55.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  56.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  57.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  58.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  59.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  60.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  61.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  62.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  63.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  64.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  65.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  66.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  67.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  68.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  69.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  70.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  71.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
  72.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
  73.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
  74.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
  75.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59

Complete Female Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
   2.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
   3.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
   4.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
   5.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
   6.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
   7.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
   8.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
   9.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  10.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  11.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  12.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  13.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  14.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  15.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  16.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  17.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  18.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  19.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  20.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  21.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  22.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  23.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  24.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  25.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  26.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  27.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  28.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  29.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
  30.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
  31.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
  32.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
  33.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
  34.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
  35.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
  36.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
  37.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
  38.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
  39.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42







Male AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Male AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M    58:37
   2.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M  1:22:08

Male AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M    53:09
   2.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M    57:22

Male AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M  1:00:03
   2.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M  1:01:59
   3.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M  1:12:20

Male AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M    52:45
   2.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M    52:55
   3.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M    55:00

Male AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M    51:01
   2.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M    54:41
   3.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M    56:12

Male AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M    50:59
   2.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M    51:24
   3.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M    52:37

Male AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M    53:02
   2.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M    53:32
   3.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M    54:24

Male AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M    57:38
   2.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M    58:07
   3.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M    58:46

Male AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M    54:01
   2.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M  1:06:52
   3.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M  1:08:32

Male AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M  1:01:32
   2.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M  1:02:55
   3.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M  1:07:00

Male AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M  1:17:29

Male AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========







Female AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Female AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F    57:30
   2.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F  1:01:31
   3.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F  1:08:17

Female AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F    57:37
   2.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F  1:01:57
   3.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F  1:10:46

Female AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F  1:01:42
   2.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F  1:06:04
   3.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F  1:12:12

Female AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F    59:07
   2.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F  1:07:35
   3.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F  1:10:19

Female AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F  1:07:16
   2.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F  1:14:35
   3.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F  1:32:58

Female AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F  1:07:50
   2.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F  1:17:39
   3.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F  1:18:44

Female AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F  1:12:33
   2.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F  1:14:10
   3.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F  1:20:06

Female AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========




CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON(Relay)
HECKSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place T  No. Team                    TIME1
===== = ==== ==================== ========
   1. M 1005 CARL HART               52:28
   2. M 1002 MC COY                  55:25
   3. M 1008 TEAM II                 55:38
   4. X 1003 BEAUTY AND THE BEAST    56:18
   5. X 1013 THE LARRY DAVIDS        57:58
   6. M 1000 THE RICHTERS            59:50
   7. X 1009 TEAM GILLIAN          1:03:42
   8. X 1010 SORENSON/MERLE        1:07:36
   9. X 1004 THE MORTGAGE OUTLET   1:08:21
  10. M 1006 SENFT                 1:10:28
  11. F 1007 NO NAME               1:11:00
  12. X 1011 SORENSON FAMILY       1:36:00


Complete Overall Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
  15.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  16.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  17.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  18.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  19.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  20.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  21.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  22.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
  23.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  24.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  25.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  26.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
  27.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  28.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  29.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
  30.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
  31.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  32.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  33.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  34.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  35.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  36.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  37.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  38.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  39.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  40.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  41.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  42.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
  43.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  44.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  45.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  46.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  47.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  48.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
  49.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  50.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  51.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  52.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
  53.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  54.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  55.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  56.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  57.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  58.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  59.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  60.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  61.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  62.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  63.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  64.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  65.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  66.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  67.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  68.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  69.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  70.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  71.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  72.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  73.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  74.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  75.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  76.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  77.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  78.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  79.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  80.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  81.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  82.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  83.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  84.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  85.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  86.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  87.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  88.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  89.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  90.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  91.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  92.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  93.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  94.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  95.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  96.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  97.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  98.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  99.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
 100.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
 101.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
 102.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
 103.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
 104.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
 105.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
 106.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
 107.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
 108.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59
 109.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
 110.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
 111.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
 112.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
 113.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
 114.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Complete Male Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  15.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  16.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  17.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  18.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  19.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  20.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  21.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  22.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  23.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  24.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  25.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  26.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  27.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  28.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  29.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  30.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  31.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  32.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  33.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  34.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  35.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  36.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  37.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  38.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  39.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  40.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  41.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  42.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  43.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  44.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  45.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  46.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  47.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  48.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  49.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  50.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  51.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  52.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  53.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  54.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  55.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  56.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  57.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  58.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  59.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  60.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  61.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  62.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  63.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  64.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  65.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  66.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  67.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  68.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  69.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  70.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  71.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
  72.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
  73.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
  74.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
  75.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59

Complete Female Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
   2.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
   3.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
   4.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
   5.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
   6.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
   7.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
   8.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
   9.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  10.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  11.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  12.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  13.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  14.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  15.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  16.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  17.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  18.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  19.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  20.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  21.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  22.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  23.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  24.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  25.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  26.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  27.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  28.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  29.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
  30.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
  31.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
  32.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
  33.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
  34.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
  35.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
  36.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
  37.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
  38.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
  39.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42







Male AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Male AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M    58:37
   2.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M  1:22:08

Male AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M    53:09
   2.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M    57:22

Male AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M  1:00:03
   2.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M  1:01:59
   3.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M  1:12:20

Male AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M    52:45
   2.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M    52:55
   3.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M    55:00

Male AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M    51:01
   2.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M    54:41
   3.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M    56:12

Male AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M    50:59
   2.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M    51:24
   3.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M    52:37

Male AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M    53:02
   2.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M    53:32
   3.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M    54:24

Male AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M    57:38
   2.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M    58:07
   3.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M    58:46

Male AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M    54:01
   2.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M  1:06:52
   3.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M  1:08:32

Male AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M  1:01:32
   2.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M  1:02:55
   3.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M  1:07:00

Male AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M  1:17:29

Male AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========







Female AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Female AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F    57:30
   2.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F  1:01:31
   3.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F  1:08:17

Female AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F    57:37
   2.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F  1:01:57
   3.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F  1:10:46

Female AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F  1:01:42
   2.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F  1:06:04
   3.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F  1:12:12

Female AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F    59:07
   2.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F  1:07:35
   3.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F  1:10:19

Female AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F  1:07:16
   2.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F  1:14:35
   3.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F  1:32:58

Female AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F  1:07:50
   2.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F  1:17:39
   3.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F  1:18:44

Female AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F  1:12:33
   2.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F  1:14:10
   3.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F  1:20:06

CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON(Relay)
HECKSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place T  No. Team                    TIME1
===== = ==== ==================== ========
   1. M 1005 CARL HART               52:28
   2. M 1002 MC COY                  55:25
   3. M 1008 TEAM II                 55:38
   4. X 1003 BEAUTY AND THE BEAST    56:18
   5. X 1013 THE LARRY DAVIDS        57:58
   6. M 1000 THE RICHTERS            59:50
   7. X 1009 TEAM GILLIAN          1:03:42
   8. X 1010 SORENSON/MERLE        1:07:36
   9. X 1004 THE MORTGAGE OUTLET   1:08:21
  10. M 1006 SENFT                 1:10:28
  11. F 1007 NO NAME               1:11:00
  12. X 1011 SORENSON FAMILY       1:36:00


Complete Overall Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS


Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
  15.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  16.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  17.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  18.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  19.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  20.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  21.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  22.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
  23.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  24.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  25.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  26.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
  27.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  28.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  29.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
  30.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
  31.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  32.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  33.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  34.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  35.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  36.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  37.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  38.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  39.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  40.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  41.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  42.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
  43.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  44.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  45.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  46.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  47.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  48.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
  49.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  50.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  51.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  52.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
  53.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  54.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  55.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  56.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  57.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  58.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  59.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  60.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  61.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  62.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  63.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  64.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  65.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  66.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  67.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  68.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  69.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  70.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  71.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  72.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  73.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  74.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  75.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  76.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  77.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  78.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  79.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  80.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  81.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  82.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  83.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  84.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  85.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  86.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  87.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  88.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  89.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  90.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  91.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  92.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  93.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  94.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  95.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  96.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  97.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  98.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  99.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
 100.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
 101.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
 102.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
 103.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
 104.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
 105.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
 106.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
 107.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
 108.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59
 109.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
 110.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
 111.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
 112.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
 113.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
 114.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42


Complete Male Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  488 C Phil Fandale             BAY SHORE         NY 33 M     1    50:22
   2.  516 C James Remien             MEDFORD           NY 25 M     1    50:35
   3.  490 C Chris Daily              ELMONT            NY 44 M     1    50:50
   4.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M     2    50:59
   5.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M     1    51:01
   6.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M     3    51:24
   7.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M     4    52:37
   8.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M     2    52:45
   9.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M     3    52:55
  10.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M     1    53:02
  11.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M     1    53:09
  12.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M     2    53:32
  13.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M     1    54:01
  14.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M     3    54:24
  15.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M     2    54:41
  16.  495 C Chris Pfund              MONTAUK           NY 44 M     5    54:44
  17.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M     4    55:00
  18.  497 C Stephen McLore           NORTHPORT         NY 41 M     6    56:07
  19.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M     3    56:12
  20.  486 C Dennis Jamieson          N.BABYLON         NY 37 M     4    56:20
  21.  370 C Richard Nebiosini        PORT JEFF STA     NY 44 M     7    56:36
  22.  378 C Jonathan Rudner          BAYPORT           NY 35 M     5    56:42
  23.  480 C Augie Finger             SYOSSET           NY 42 M     8    56:54
  24.  372 C Douglas Quiery           MANORVILLE        NY 38 M     6    57:19
  25.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M     2    57:22
  26.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M     1    57:38
  27.  514 C Raymond Newland          LINDENHURST       NY 46 M     4    57:48
  28.  395 C John Foley               PATCHOGUE         NY 44 M     9    57:56
  29.  348 C August Savello           FARMINGDALE       NY 32 M     5    58:02
  30.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M     2    58:07
  31.  491 C Arthur Rahne             SELDEN            NY 40 M    10    58:35
  32.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M     1    58:37
  33.  498 C Carlos Ruck              NEW YORK          NY 39 M     7    58:40
  34.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M     3    58:46
  35.  393 C James Harmon             SOUTHAMPTON       NY 51 M     4    58:58
  36.  439 C Stephen Anderson         WESTHAMPTON BCH   NY 43 M    11    59:06
  37.  396 C Bill South               PATCHOGUE         NY 41 M    12    59:09
  38.  362 C Lyle Schaffer            SAYVILLE          NY 40 M    13    59:25
  39.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M     2  1:00:03
  40.  430 C Kevin Lawler             BLUE POINT        NY 31 M     6  1:01:07
  41.  429 C William Coleman          C.ISLIP           NY 30 M     7  1:01:10
  42.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M     1  1:01:32
  43.  507 C Brian Fallon             OAKDALE           NY 41 M    14  1:01:34
  44.  369 C Bill Romas               N.BABYLON         NY 49 M     5  1:01:39
  45.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M     3  1:01:59
  46.  412 C Colm Ashe                E.ISLIP           NY 34 M     8  1:02:02
  47.  513 C Mike Vulpis              ISLIP TERRACE     NY 36 M     8  1:02:06
  48.  361 C Craig Gluf               MASSAPEQUA        NY 48 M     6  1:02:08
  49.  436 C Thomas Weismantel        BRENTWOOD         NY 37 M     9  1:02:32
  50.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M     2  1:02:55
  51.  365 C Francis Coiro            FRANKLIN SQR      NY 48 M     7  1:03:03
  52.  519 C Andrew Meyer             NEW YORK          NY 31 M     9  1:04:30
  53.  388 C Robert Dumas             SELDEN            NY 44 M    15  1:05:49
  54.  434 C Jimmy Schmalenberg       E.ISLIP           NY 42 M    16  1:06:17
  55.  517 C Richard Aull             DEER PARK         NY 46 M     8  1:06:24
  56.  494 C Ted Berkowitz            N.MERRICK         NY 45 M     9  1:06:39
  57.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M     2  1:06:52
  58.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M     3  1:07:00
  59.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M     3  1:08:32
  60.  397 C William Armstrong        COPIAGUE          NY 33 M    10  1:08:46
  61.  492 C Mark Di Benedetto        E. SETAUKET       NY 44 M    17  1:09:33
  62.  440 C David Bailey             SAYVILLE          NY 43 M    18  1:10:06
  63.  358 C Corry Prohens            EAST HILLS        NY 31 M    11  1:12:07
  64.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M     4  1:12:20
  65.  511 C Charles Springer         JACKSON HTS.      NY 56 M     4  1:12:22
  66.  418 C Trey Bonvillain          PATCHOGUE         NY 33 M    12  1:13:08
  67.  402 C Arthur Voigt             PT. LOOKOUT       NY 59 M     5  1:14:02
  68.  357 C John James Parrish       C.MORICHES        NY 57 M     6  1:15:09
  69.  417 C John Mc Philliamy        N.BABYLON         NY 42 M    19  1:15:22
  70.  364 C Thomas Molloy            COLD SPRING HBR   NY 61 M     4  1:17:17
  71.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M     1  1:17:29
  72.  405 C Michael Bailey           DIX HILLS         NY 41 M    20  1:20:13
  73.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M     2  1:22:08
  74.  399 C Michael Scanlon          COMMACK           NY 40 M    21  1:22:37
  75.  504 C Louis Basso              SMITHTOWN         NY 52 M     5  1:23:59

Complete Female Results
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS
Place  No. C NAME                     City              St Ag S  DivP    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ===== ========
   1.  485 C Kristin Andrews          ATLANTA           GA 22 F     1    54:12
   2.  444 C Charlotte Johnson        PORT JEFF STA     NY 36 F     1    56:29
   3.  426 C Wendy Rodgers            COLD SPRING HBR   NY 37 F     2    57:12
   4.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F     1    57:30
   5.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F     1    57:37
   6.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F     1    59:07
   7.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F     2  1:01:31
   8.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F     3  1:01:42
   9.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F     2  1:01:57
  10.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F     4  1:06:04
  11.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F     1  1:07:16
  12.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F     2  1:07:35
  13.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F     1  1:07:50
  14.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F     3  1:08:17
  15.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F     3  1:10:19
  16.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F     3  1:10:46
  17.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F     5  1:12:12
  18.  375 C Jill Falcone             FAR ROCKAWAY      NY 26 F     4  1:12:28
  19.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F     1  1:12:33
  20.  367 C Mindy Davidson           SEAFORD           NY 44 F     4  1:12:43
  21.  401 C Jennifer Morgo           BELLPORT          NY 34 F     4  1:13:20
  22.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F     2  1:14:10
  23.  407 C Michele Lamere           MASSAPEQUA        NY 29 F     5  1:14:16
  24.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F     2  1:14:35
  25.  415 C Kammy Kelly              HAMPTON BAYS      NY 28 F     6  1:15:33
  26.  512 C Maria Napoli             COMMACK           NY 37 F     6  1:15:52
  27.  425 C Julie Higgins            SOUTHBORO         NY 25 F     7  1:16:36
  28.  510 C Dianne Jiranek           ST. JAMES         NY 36 F     7  1:17:18
  29.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F     2  1:17:39
  30.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F     3  1:18:44
  31.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F     3  1:20:06
  32.  398 C Kimberly Scanlon         COMMACK           NY 35 F     8  1:22:37
  33.  438 C Bridget Rosenthal        FARMINGDALE       NY 42 F     5  1:22:55
  34.  392 C Kristen Kastrinos        VALLEY COTTAGE    NY 29 F     8  1:24:29
  35.  487 C Maryanne Amato           LONG BEACH        NY 38 F     9  1:27:12
  36.  404 C Debbie Bailey            DIX HILLS         NY 40 F     6  1:28:25
  37.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F     3  1:32:58
  38.  501 C Janice Baxter            HUNTINGTON        NY 53 F     4  1:34:26
  39.  503 C Diane Basso              SMITHTOWN         NY    F        1:36:42







Male AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Male AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  509 C Damian Bergamaschi       LYNBROOK          NY 19 M    58:37
   2.  496 C Brian Pfund              MONTAUK           NY 11 M  1:22:08

Male AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  505 C Brian Wolff              PORT JEFF STA     NY 23 M    53:09
   2.  351 C Karl O'Leary             PORT JEFF STA     NY 24 M    57:22

Male AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  422 C James Toelstedt          GLENDALE          NY 25 M  1:00:03
   2.  420 C Robert Lawler            C.ISLIP           NY 27 M  1:01:59
   3.  428 C Pete Fernandez           NEW YORK          NY 27 M  1:12:20

Male AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  349 C Christopher Berquist     BROOKHAVEN        NY 32 M    52:45
   2.  355 C Paul Schneider           HEWLETT           NY 33 M    52:55
   3.  518 C Stephen Muzzonigio       HUNTINGTON        NY 33 M    55:00

Male AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  442 C Randy Weintraub          LAWRENCE          NY 37 M    51:01
   2.  481 C Frank Smith              E. NORWICH        NY 35 M    54:41
   3.  493 C Andy Zuccotti            JERKINTORN        PA 35 M    56:12

Male AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  484 C Robert Spina             MASSAPEQUA        NY 40 M    50:59
   2.  403 C Scott Kessler            COLD SPRING HBR   NY 41 M    51:24
   3.  416 C Wayne Vartabedian        LONG BEACH        NY 40 M    52:37

Male AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  506 C Joseph Collins           LONG BEACH        NY 46 M    53:02
   2.  368 C Michael Hughes           SOUND BCH         NY 46 M    53:32
   3.  371 C Gary Wronker             MAHOPAC           NY 48 M    54:24

Male AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  391 C Jim Sweeney              PLAINVIEW         NY 54 M    57:38
   2.  374 C Don Gavin                KINGS PARK        NY 53 M    58:07
   3.  515 C Bill Ferguson            E. SETAUKET       NY 53 M    58:46

Male AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  482 C Simon Butterworth        MELVILLE          NY 57 M    54:01
   2.  386 C Stan Lawrence            W.SAYVILLE        NY 55 M  1:06:52
   3.  508 C Don Mottl                W.SAYVILLE        NY 57 M  1:08:32

Male AGE GROUP: 60 - 64
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  360 C Daniel Ingegno           SHIRLEY           NY 60 M  1:01:32
   2.  387 C Gary Lefebvre            BAY SHORE         NY 60 M  1:02:55
   3.  419 C Douglas Dye              FREEPORT          NY 61 M  1:07:00

Male AGE GROUP: 65 - 69
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  432 C Steve Schloss            SYOSSET           NY 67 M  1:17:29

Male AGE GROUP: 70 - 99
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========







Female AGE GROUP AWARD WINNERS
CARL HART MOTHERS DAY DUATHLON (Individual)
HECHSCHER STATE PARK, NY 5-09-2004 9:00am 
Directed by: PAUL SEWARD
Sponsored by: CARL HART CYCLES
Timing by: FIT RESULTS

Female AGE GROUP: 1 - 19
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 20 - 24
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========

Female AGE GROUP: 25 - 29
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  380 C Katherine Cimonetti      BAYVILLE          NY 29 F    57:30
   2.  502 C Nicole Skidmore          DIX HILLS         NY 26 F  1:01:31
   3.  427 C Liz Moloney              NEW YORK          NY 25 F  1:08:17

Female AGE GROUP: 30 - 34
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  483 C Kimberly Ferinz          BETHPAGE          NY 30 F    57:37
   2.  409 C Gloria Ehrenberg         NEW YORK          NY 31 F  1:01:57
   3.  431 C Kendra Lawlor            BLUE POINT        NY 33 F  1:10:46

Female AGE GROUP: 35 - 39
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  435 C Rosey Koepele            HUNTINGTON        NY 37 F  1:01:42
   2.  489 C Dawn De Simone           GREENLAWN         NY 38 F  1:06:04
   3.  359 C Dawn Horelick            N.WOODMERE        NY 38 F  1:12:12

Female AGE GROUP: 40 - 44
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  347 C Rachel Sorenson          ORIENT            NY 42 F    59:07
   2.  424 C Theresa Gusman           MUTTONTOWN        NY 44 F  1:07:35
   3.  410 C Alison Abrams            GREENLAWN         NY 41 F  1:10:19

Female AGE GROUP: 45 - 49
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  500 C Barbara Birek            PORT JEFF STA     NY 45 F  1:07:16
   2.  353 C Jean Kanzenberg          COMMACK           NY 47 F  1:14:35
   3.  379 C Mary Jane Coltellino     COMMACK           NY 49 F  1:32:58

Female AGE GROUP: 50 - 54
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  408 C Lois Polesky             MERRICK           NY 50 F  1:07:50
   2.  352 C Cathy Pike               LEVITTOWN         NY 54 F  1:17:39
   3.  441 C Vivienne Naylor          GLEN HEAD         NY 51 F  1:18:44

Female AGE GROUP: 55 - 59
Place  No. C NAME                     City              St Ag S    TIME1
===== ==== = ======================== ================= == == = ========
   1.  373 C Ellie Gavin              KINGS PARK        NY 55 F  1:12:33
   2.  499 C Nancy Cattabiawi         N.BABYLON         NY 55 F  1:14:10
   3.  363 C Marie Petter             N.BABYLON         NY 57 F  1:20:06